Fotogaleria

Newsletter

Facebook

Projekt Europejski

MKiDN

Łódzkie

Piotrków Trybunalski

Licznik

Liczba wyświetleń:
3935512

Fotogaleria

W dniach 12-13 marca 2021 r. w Kościele Akademickim Panien Dominikanek odbyła się po raz kolejny inicjatywa wielkopostna „24 godziny dla Pana”. Tegorocznym hasłem były słowa: „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od Nabożeństwa Pokutnego, któremu przewodniczył ks. bp Marek Marczak. Ponadto w programie znalazły się: • Adoracja Najświętszego Sakramentu, • Sakrament Pokuty i Pojednania, • Droga Krzyżowa, • Czuwanie Modlitewne, • Koronka do Miłosierdzia Bożego, • Uwielbienie, • Eucharystia. W tej niezwykłej akcji wielkopostnej udział wzięli księża dekanatu piotrkowskiego.

Przygotowania oraz Święta Bożego Narodzenia w Domu Matki Bożej Śnieżnej

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia przeżywaliśmy Uroczystości Odpustowe ku czci Naszej Patronki Matki Bożej Śnieżnej. Podczas Sumy Odpustowej o godz. 20:00, której przewodniczył Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, podziękowaliśmy Panu Bogu za Uroczystość Koronacji Obrazu Naszej Matki Bożej. Jak każdego roku obchody zakończyły się Cudem Matki Bożej Śnieżnej. W trakcie śpiewu „Hymnu do Matki Bożej Śnieżnej” znów, w środku lata, spadł śnieg w postaci płatków białych róż.

26.07.2020

11.06.2020 - foto. Ewelina Cinkowska

11.06.2020 - foto. Paulina Waliszczak

11.06.2020 - foto. Maria Lauks

01.06.2020 - Dziękujemy za wspólne przeżywanie tej uroczystości. Za każdą i każdego z Was! Foto: Dariusz Kleska

17.05.2020

19.04.2020

15.03.2020 - Dziękujemy księdzu Piotrowi Stępniowi za "szósty" już dzień duchowych przygotowań przed uroczystością koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Za obecność, sprawowaną Mszę Świętą oraz wygłoszone słowo. W tym trudnym czasie cieszymy się, że łączyliście się z nami internetowo. Niech Matka Boża Śnieżna ochroni nas przed epidemią i uprasza zdrowie dla nas wszystkich.

28.02.2020 - Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego całą wspólnotę Ludu Bożego do modlitwy wynagradzającej i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby każdy w Kościele zrobił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży. Także w naszej Wspólnocie wierni zgromadzili się na Drodze Krzyżowej o godz. 19:30, aby pod przewodnictwem swojego duszpasterza przepraszać Boga za ten grzech.

Msza Święta o godz. 11:00 z udziałem dzieci z Katolickiego Przedszkola i Szkoły Podstawowej Sióstr Dominikanek

W piątek 21 lutego 2020 r. w naszym Kościele Akademickim odbyło się spotkanie formacyjne dla katechetów Archidiecezji Łódzkiej Rejonu Piotrkowskiego. Poprzedziła je Msza Święta przed obliczem Matki Bożej Śnieżnej, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Rektor Kościoła Ks. Kan. Mariusz Jersak – Wiceprzewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Po przerwie kawowej w tutejszych kawiarenkach katecheci zgromadzili się na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”. Tę część spotkania, poświęconą w głównej mierze nowym podręcznikom do nauczania religii, poprowadził Przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej Ks. dr Marcin Wojtasik oraz Pani Irena Wolska – Metodyk ds. Religii.

16.02.2020 - Dziękujemy księdzu biskupowi Ireneuszowi Pękalskiemu za "piąty" już dzień duchowych przygotowań przed uroczystością koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Za obecność, sprawowaną Mszę Świętą oraz wygłoszone słowo. Dziękujemy, że w tej naszej duchowej drodze mogliśmy razem z księdzem Jubilatem uczcić 20 rocznicę święceń biskupich. Życzymy wielu łask bożych i opieki Matki Bożej Śnieżnej na każdy dzień. Foto: Ewa Braun - Kleska

02.02.2020

26 stycznia 2020 r. godz. 17:30 – Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej

19.01.2020

12 stycznia – 12 lutego 2020 r. – Galeria „U Panien” /na piętrze/

8 grudnia 2019 r. – 8 stycznia 2020 r. – Galeria „U Panien” /na piętrze/

10.01.2020 w Szkole Podstawowej nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Wysoka 28/38) odbyło się spotkanie opłatkowo-bożonarodzeniowe dla nauczycieli, wychowawców, katechetów i pracowników nauki z udziałem Ks. Bp Ireneusza Pękalskiego.

05.01.2020 - Zespół Ludowy Piliczanie powstał w 2018 roku i jego macierzystą siedzibą jest Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie. Zespół mimo tak krótkiego czasu działalności ma za sobą wiele koncertów m.in. w Sulejowie, Ozorkowie, Milejowie, Barkowicach a także udział w konferencji popularno-naukowej gminy Aleksandrów „Etnografia Środkowego Nadpilicza”, czy organizacje lekcji pokazowych dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym 2019 roku zespół odniósł dwa znaczące sukcesy, został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Ziemia i Pieśń w Szprotawie oraz zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Czarnocinie.

9 miesięcy oczekiwania, 4 tygodnie duchowego przygotowania, sprzątanie domu i duszy... Opłacało się czekać! W Betlejemskiej Szopie i w naszych sercach narodził się Chrystus Pan Zbawiciel. Niech te Święta będą najwspanialsze, jakby miały być ostatnimi w naszym życiu.

Jak w każdym domu do ważnych wydarzeń należy się dobrze przygotować... W naszym Kościele Akademickim, w Domu Mamy Śnieżnej, zaczęliśmy od gruntownych porządków i świątecznego wystroju, tak aby cieszyła się razem z nami z Narodzin Swojego Syna. Bajka. Prawda?

15.12.2019 - Dziękujemy ks. kan. Gabrielowi Kołodziejowi za obecność w "trzecim" dniu duchowych przygotowań. Za sprawowaną Eucharystię oraz wygłoszone Słowo Boże. Do zobaczenia 19.01.2020 r. jak Bóg da... :-)

17.11.2019 - Za nami "drugi" dzień duchowych przygotowań przed uroczystością Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Dziękujemy Ojcu Gracjanowi Kubicy za sprawowaną Mszę Świętą oraz budujące słowo :-) Do zobaczenia 15.12.2019 r. jak Bóg da ... :-)

13.10.2019

W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 31 października 2019 r., po raz kolejny odbyła się Noc Świętych w naszym mieście. Chcieliśmy uczcić naszych świętych patronów. Rozpoczęliśmy od spotkania w Kościele NSJ w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie korowód świętych przeszedł ulicami miasta do Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Dzieci, młodzież, dorośli przebrali się za swojego patrona lub ulubionego świętego. Najlepsze przebrania zostały nagrodzone. Na zakończenie licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w adoracji i uwielbieniu. Foto: Dariusz Kleska

28.09.2019 - foto. ks. Paweł Kłys

06.09.2019 - foto. ks. Paweł Kłys

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Uroczystej Sumie Odpustowej o godz. 20:00 przewodniczył Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski. Poprzedził ją występ chóru Centrum idei „Ku Demokracji” CORO DESICO. W wydarzeniu wzięli udział przybyli kapłani z Księdzem Kanonikiem Franciszkiem Haberem – Wicedziekanem Dekanatu Piotrkowskiego na czele, wierni oraz zaproszeni goście. Jak każdego roku obchody zakończyły się Cudem Matki Bożej Śnieżnej. W trakcie śpiewu „Hymnu do Matki Bożej Śnieżnej” znów, w środku lata, spadł śnieg w postaci płatków białych róż. Po Mszy Świętej na dziedzińcu odbył się wspólny poczęstunek. Foto. Dariusz Kleska

foto. Dariusz Kleska

W niedzielę 21 lipca 2019 r. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało V Piotrkowskie Święto Miodu. W programie znalazły się między innymi: Msza Święta w intencji Pszczelarzy, wykład: „Właściwości lecznicze propolisu” oraz wystąpienia zaproszonych gości (dziedziniec Centrum idei „Ku Demokracji”) - foto. Mariusz Lauks

20.06.2019 - foto. Mariusz Lauks

20.06.2019 - foto. Ewelina Cinkowska

18-21 kwietnia 2019 r.

14-16 kwietnia 2019 r.

W piątek wieczorem 12.04.2019 r. po raz szósty wyruszyła z naszego kościoła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Był to całonocny ponad 40 kilometrowy marsz w milczeniu i samotności, przerywany jedynie rozważaniami Misterium Męki Pańskiej. Wyzwanie to skierowane było do osób wytrzymałych i sprawnych fizycznie, które czują duchową potrzebę zjednoczenia się z Panem Jezusem w bólu i cierpieniu, ofiarując mu całonocny wysiłek i medytację. W tym roku dla uczestników przygotowane były cztery trasy: do Paradyża, Parzna, Przedborza oraz Inowłodza. Patronat Honorowy nad EDK objął w tym roku Ks. Abp Grzegorz Ryś. Foto: Ewa Braun, Darek Kleska

W piątek 29 marca 2019 r. o godz. 21:00 w Kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się niezwykła inicjatywa 24 GODZINY DLA PANA z udziałem Ks. Bp. Marka Marczaka. Hasło tegorocznej akcji "TY UDZIELASZ PRZEBACZENIA". W PROGRAMIE znalazły się: • Nabożeństwo Pokutne, • Adoracja Najświętszego Sakramentu, • Sakrament Pokuty i Pojednania, • Droga Krzyżowa, • Liturgia Godzin, • Czuwanie Modlitewne, • Anioł Pański, • Modlitwa Psalmami, • Różaniec, • Koronka do Miłosierdzia Bożego, • Uwielbienie, • Eucharystia. Foto: Dariusz Kleska + "U Panien"

15.03.2019

Po kilku latach przerwy powróciły do naszego miasta „Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan”. W czwartek 18 stycznia o jedność chrześcijan modliliśmy się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, gdzie kazanie wygłosił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki. W piątek 1 lutego o jedność chrześcijan modliliśmy się w Kościele Rzymsko-Katolickim p.w. Matki Bożej Śnieżnej. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Marek Marczak a homilię wygłosił Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Ksiądz Wiesław Żydel. W modlitwie wzięli udział także: Proboszcz Parafii Prawosławnej Ksiądz Jan Jakimiuk, Ksiądz Hubert Kempiński, Ksiądz Prałat Grzegorz Gogol oraz Ojciec Joachim Ciupa OFM. W sobotę 2 lutego o jedność chrześcijan modliliśmy się w Autokefalicznym Kościele Prawosławnym, gdzie kazanie wygłosił Ksiądz Kanonik Mariusz Jersak.

24.12.2018

W sobotę 8 grudnia 2018 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w naszym kościele odbyła się po raz kolejny Strata Czasu czyli: wspólna eucharystia, godzinki, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Uwielbienie. Współorganizatorem wydarzenia była Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca.

W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 31 października br., po raz kolejny odbyła się Noc Świętych w naszym mieście. Chcieliśmy uczcić naszych świętych patronów. Rozpoczęliśmy od spotkania w Kościele NSJ w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie korowód świętych przeszedł ulicami miasta do Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Dzieci, młodzież, dorośli przebrali się za swojego patrona lub ulubionego świętego. Najlepsze przebrania zostały nagrodzone. Na zakończenie licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w adoracji i uwielbieniu. Foto: Dariusz Kleska

W piątek 19 października 2018 r. w naszym kościele odbyło się spotkanie formacyjne dla katechetów ze szkół podstawowych i gimnazjów Rejonu Piotrkowskiego. Tematem spotkania była: "Sztuka umiaru, czyli minimalizm w pracy nauczyciela".

W piątek 7 września 2018 r. w naszym kościele odbyła się sesja katechetyczna dla katechetów świeckich i zakonnych Rejonu Piotrkowskiego. O godz. 17:00 Mszę Świętą sprawował Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś a po niej odbyła się sesja wykładowa na temat: „Patrzę – czytam – kontempluję, czyli arcydzieła europejskiej sztuki sakralnej na przestrzeni wieków. Historia, analiza i interpretacja wybranych dzieł”, którą poprowadziła Pani Katarzyna Kawka.

Centrum Idei „Ku Demokracji”, Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej oraz Piotrkowska Grupa Rowerowa w dniach 25 - 27 sierpnia 2018 r. zorganizowali XIII Piotrkowską Pielgrzymką Rowerową na Jasną Górę.

foto. Artur Stańczyk

W niedzielę 5 sierpnia 2018 roku odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Naszej Patronki Matki Bożej Śnieżnej. Uroczystej Sumie Odpustowej o godz. 20:00 przewodniczył Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. W wydarzeniu wzięli udział licznie przybyli kapłani z Księdzem Kanonikiem Franciszkiem Haberem – Wicedziekanem Dekanatu Piotrkowskiego na czele, wierni oraz zaproszeni goście. Podczas Eucharystii Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił chrzcielnicę – Źródło Życia, która została umieszczona w prezbiterium. Jest ona Darem dla Naszej Mamy Śnieżnej i została ufundowana przez trzy rodziny z Naszej Wspólnoty. Jak każdego roku obchody zakończyły się Cudem Matki Bożej Śnieżnej. W trakcie śpiewu „Hymnu do Matki Bożej Śnieżnej” znów, w środku lata, spadł śnieg w postaci płatków białych róż. Po Mszy Świętej tradycyjnie na dziedzińcu odbyła się wspólna agapa. foto. Ewa Braun i Dariusz Kleska

W niedzielę 22 lipca 2018 r. Rejonowe Koło Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało IV Piotrkowskie Święto Miodu. W programie znalazły się między innymi: Msza Święta w intencji Pszczelarzy, wykład: „Właściwości lecznicze pierzgi” oraz wystąpienia zaproszonych gości (dziedziniec Centrum idei „Ku Demokracji”).

31.05.2018 - foto. Dariusz Kleska

29 marca - 1 kwietnia 2018 r.

Rekolekcje Ostatniej Szansy pt. „Bóg Wskrzesza Miłosierdziem” w dniach 25-27 marca 2018 r. w naszym kościele poprowadził ks. Krzysztof Kralka SAC – Pallotyn z Lublina.

W piątek 9 marca 2018 r. o godz. 21:00 w Kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się niezwykła inicjatywa 24 GODZINY DLA PANA z udziałem Ks. Bp. Marka Marczaka. Hasło tegorocznej akcji "TY UDZIELASZ PRZEBACZENIA". W PROGRAMIE znalazły się: • Nabożeństwo Pokutne, • Adoracja Najświętszego Sakramentu, • Sakrament Pokuty i Pojednania, • Droga Krzyżowa, • Liturgia Godzin, • Czuwanie Modlitewne, • Anioł Pański, • Modlitwa Psalmami, • Różaniec, • Koronka do Miłosierdzia Bożego, • Uwielbienie, • Eucharystia. Foto: Dariusz Kleska

24.12.2017

8 grudnia 2017, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej oraz Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca zorganizowali „Stratę czasu”. „Strata czasu” to wspólna eucharystia oraz modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, która rozpoczęła się o godzinie 20:00 i potrwała do północy.

03.12.2017 - Dla Mamy Śnieżnej od Agnieszki i Romka :-)

25.11.2017

31.10.2017 po raz kolejny w Piotrkowie przeżywaliśmy Noc Świętych chcąc uczcić naszych świętych patronów. Do udziału zaprosiliśmy dzieci, młodzież i dorosłych. Rozpoczęliśmy od spotkania w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Stamtąd korowód świętych przeszedł ulicami miasta do Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, gdzie odbył się konkurs na najlepsze przebranie. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Na zakończenie odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu.

06.08.2017 - W pierwszą niedzielę sierpnia Wspólnota Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim przeżywała uroczystości odpustowe ku czci swojej Patronki Matki Bożej Śnieżnej. O godz. 19:30 w kościele, tegoroczne obchody rozpoczęły się występem chóru „Coro Desico”, działającego przy naszym Centrum idei „Ku Demokracji” pod artystycznym kierunkiem pani Iwony Stępień. Następnie, najważniejszą częścią obchodów, była Uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył Jego Magnificencja Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi Ksiądz Prałat Dr Jarosław Pater. Uroczystość Odpustowa nie mogłaby się odbyć bez symbolicznego cudu. W tym roku, w trakcie śpiewu Hymnu do Matki Bożej Śnieżnej, z nieba ponownie spadł śnieg w postaci białych płatków pachnących róż. Podziękowania należą się naszym przyjaciołom: rodzinie Błońskich z Gorczyna za ofiarowane płatki róż oraz firmie „Haftina” za prezent dla Matki Bożej Śnieżnej w postaci ornatu z Jej wizerunkiem oraz za kapę Maryjną do procesji i nabożeństw. Podsumowaniem obchodów była wspólna Agapa, którą spożywaliśmy na dziedzińcu.

23.07.2017 po raz kolejny odbyło się Piotrkowskie Święto Miodu. W programie znalazły się m. in.: – Msza Święta w intencji Pszczelarzy pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Ireneusza Pękalskiego, – wykład „Właściwości lecznicze pyłku i pierzgi”, – wystąpienia zaproszonych Gości. Pszczelarze w ofierze pozostawili Paschał "...owoc pracy pszczelego roju... dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła..."

25.06.2017 - Decyzją Administratora Archidiecezji Łódzkiej Biskupa Marka Marczaka, niespełna po 2 latach pracy, z dniem 25 czerwca opuścił naszą Wspólnotę Ksiądz Wicerektor Damian Stachera. Ksiądz Damian został skierowany na studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie z zakresu nauk biblijnych. Na pamiątkę dla naszego Kościoła ofiarował CYBORIUM, które będzie służyło do udzielania Komunii Świętej pod dwiema postaciami

28.05.2017 podczas Mszy Świętej o godz. 20:00, Wspólnota Naszego Kościoła Akademickiego dziękowała za Dar Kapłaństwa Księży Rektorów: w 20. Rocznicę Święceń Kapłańskich ks. kan. Mariusza Jersaka oraz w 3. Rocznicę Święceń Kapłańskich ks. Damiana Stachery

03.05.2017 w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 11:30 w naszym kościele 11 uczniów klasy III Dominikańskiego Centrum Edukacyjnego przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Było to pierwsze w dziejach kościoła akademickiego takie wydarzenie (fot. Paweł Nawrocki)

15.06.2017

13-16 kwietnia 2017 r.

25 marca 2017 r. w godzinach południowych, Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim gościło Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę z małżonką i Prezydenta Węgier Janosa Adera z małżonką. Goście zwiedzili obiekt CiKD, obejrzeli wystawę zdjęć fresków Zoltána Mósera poświęconych św. Władysławowi oraz pokłonili się Matce Bożej Śnieżnej w Kościele Akademickim Panien Dominikanek.

Foto: Nina Stańczyk

W poniedziałek 31 października, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, odbyła się kolejna NOC ŚWIĘTYCH. Hasłem tegorocznej edycji było wezwanie, które usłyszała Matka Teresa z Kalkuty „Pójdź, bądź moim światłem”. Ten niesamowity wieczór, mimo otaczającego nas mroku, był pełen Światła! Obchody roczpoczęły się obrzędem Lucernarium w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie w procesji, uczestnicy przeszli do Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, gdzie na dziedzińcu Centrum idei "Ku Demokracji" rozstrzygnięto konkurs na najlepsze przebranie. Na zakończenie, w tańcu i śpiewie razem ze wszystkimi świętymi, odbyło się Uwielbienie Naszego Pana. Foto: Dariusz Kleska

Od kliku lat w pierwszą niedzielę sierpnia Wspólnota Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim przeżywa uroczystości odpustowe ku czci swojej Patronki Matki Bożej Śnieżnej. O godz. 18:00 w kościele, tegoroczne obchody rozpoczęły się koncertem gitarowym pieśni maryjnych pt. „Dróżki pokory” w wykonaniu Patryka Filipowicza, zaprzyjaźnionego z tym miejscem, jego atmosferą i wiernymi słuchaczami. Na tę okoliczność artysta przygotował gitarowe aranżacje najbardziej znanych polskich pieśni maryjnych. Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy gitarowego brzmienia pieśni „Ave Maria” Franciszka Szuberta. Około godz. 20:00 swój debiutancki występ miał chór „Coro Desico”, działający przy naszym Centrum idei „Ku Demokracji” pod artystycznym kierunkiem pani Iwony Stępień. Usłyszeliśmy między innymi znane utwory takie jak „Nauczmy się żyć obok siebie” Zbigniewa Wodeckiego czy „Wznieś serce nad zło” Ryszarda Rynkowskiego. Następnie, najważniejszą częścią obchodów, była Uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki, któremu towarzyszył Kanclerz Kurii Ksiądz Prałat Zbigniew Tracz. We Mszy Świętej wzięli udział licznie przybyli Kapłani Dekanatu Piotrkowskiego na czele z Dziekanem Księdzem Kanonikiem Stanisławem Nowackim, zaproszeni Goście oraz Wierni tworzący naszą Wspólnotę. W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał historię znaku, jaki Matka Boża we śnie dała Papieżowi Liberiuszowi oraz Patrycjuszowi Janowi. Padający śnieg, w środku upalnego lata, w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. na jedno z siedmiu rzymskich wzgórz – Eskwilin, wyznaczył miejsce, gdzie później powstała świątynia Jej poświęcona. Obecnie jedna z czterech bazylik patriarchalnych Rzymu i Watykanu – Santa Maria Maggiore /Matki Bożej Większej/. To w niej znajdują się relikwie Żłóbka Świętego oraz łaskami słynąca ikona Matki Bożej Śnieżnej – Salus Populi Romani /Ocalenie Ludu Rzymskiego/. Celebrans podkreślił także rolę, jaką w Kościele pełni w Matka Boża. Na zakończenie eucharystii Ksiądz Arcybiskup poświęcił podarowane w trakcie Mszy naczynia liturgiczne kielich i patenę oraz puszkę. Poświęcony został także nowy konfesjonał, który służył będzie wiernym naszej Wspólnoty. Uroczystość Odpustowa nie mogłaby się odbyć bez symbolicznego cudu Matki Bożej Śnieżnej. W tym roku, w trakcie śpiewu Hymnu do Matki Bożej Śnieżnej, z nieba spadł śnieg w postaci płatków pachnących róż, które zostały ofiarowane Rektoratowi przez rodzinę Błońskich z Gorczyna. Podsumowaniem obchodów była wspólna Agapa, którą spożywaliśmy na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”. Foto: Ewa Braun, Dariusz Kleska

26.05.2016 - foto. Ewa Braun i Dariusz Kleska

28.05.2016 - historyczna chwila. Pierwsza próba chóru "Coro Desico". "Nasze dzieci i wnuki będą kiedyś o tym opowiadać" cytując Szefa.

W ramach archidiecezjalnych obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w niedzielę 3 kwietnia 2016 r. nasze miasto gościło Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski Abpa Stanisława Gądeckiego. Jednym z punktów wizyty były nasz kościół akademicki oraz Centrum idei "Ku Demokracji". Fot. Ewa Braun, Dariusz Kleska

W dniu 2 kwietnia w naszym Centrum idei „Ku Demokracji” odbyła się konferencja naukowa pt. „Moralność – wspólnota – państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym” poświęcona problematyce zasad i wartości, na których powinien być oparty porządek społeczno-polityczny państwa. Wybór Piotrkowa Trybunalskiego jako miejsca konferencji bynajmniej nie był przypadkowy. Właśnie w tym mieście w styczniu 1493 roku za czasów króla Jana Olbrachta nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izbę Senacką i Poselską. Fot. Witold Stawski, ks. Paweł Kłys

26.03.2016 - Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną

23.01.2016 - Na temat: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” – o co chodzi ze sprawiedliwością? „Najwyższe prawo to najwyższa niesprawiedliwość” – jak być prawdziwie sprawiedliwym? mówił o. Andrzej Kuśmierski OP

23.01.2016

W czwartek 21.01.2016 r. na dziedzińcu Centrum idei "Ku Demokracji" przeżywaliśmy Dzień Babci i Dziadka zorganizowany przez Dominikańskie Centrum Edukacyjne

  Adwent
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie

20.12.2015

19.12.2015 - Na temat „Cnoty i niecnoty, czyli między innymi o dobrej zabawie” mówił o. Andrzej Kuśmierski OP. Natomiast po wykładzie i w niedzielę po Mszach Świętych o swojej książce „Na końcu schodów” słowo wygłosiła s. Benedykta Karolina Bauman OP.

18.12.2015 - Jasełka w wykonaniu małych piotrkowian - dzieci i młodzieży z Katolickiego Przedszkola Sióstr Dominikanek, Katolickiej Szkoły Podstawowej Sióstr Dominikanek oraz wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.

11.12.2015 odbyło się Adwentowe Skupienie dla Katechetów Archidiecezji Łódzkiej Rejonu Piotrkowskiego, prowadzone przez o. Alberta Dorociaka.

08.11.2015 - Na centralne jubileuszowe obchody do Kolegiaty w Łasku przybyły delegacje ze wszystkich parafii Archidiecezji Łódzkiej. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, emerytowany Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przybył jako specjalny wysłannik, czyli Legat, Ojca Świętego Franciszka. Uroczystość rozpoczęła modlitwa Anioł Pański przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej. Na zakończenie obchodów reprezentanci wszystkich parafii Archidiecezji Łódzkiej, odebrali jubileuszową świecę chrzcielną.

1 listopada obchodzimy w Polsce Uroczystość Wszystkich Świętych. Chcąc podkreślić znaczenie tego dnia w polskiej tradycji Grupa Wolontariuszy ŚDM Kraków 2016 z regionu piotrkowskiego przygotowała 31 października wydarzenie pod nazwą: „Świętość. Tak po prostu” – Noc Świętych w Piotrkowie Trybunalskim. Dla naszego miasta to była druga edycja tego wydarzenia. Wydarzenie to było kolejnym krokiem w duchowym przygotowaniu się do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jednocześnie podczas Nocy Świętych pokazaliśmy i pomogliśmy w przeżyciu radości z naszego chrześcijańskiego powołania do świętości.

W sobotę 17.10.2015 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Dominikańska Szkoła Wiary. Wykład nt. „Złe czy dobre uczucia? Przekleństwo czy błogosławieństwo? Czyli jakie jest miejsce uczuć w życiu moralnym” wygłosił o. Andrzej Kuśmierski OP.

W poniedziałek 12 października 2015 r. gościliśmy z wizytą Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia wraz z Zarządem oraz władze naszego powiatu i miasta. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na dziedzińcu, Pan Marszałek ofiarował dla naszego Centrum Idei Ku Demokracji certyfikat „Promuje Łódzkie”. To duże wyróżnienie dla nas, ale i zobowiązujące do dalszego dobrego działania.

W piątek 16 października 2015 r. w ramach Piotrkowskiej Jesieni Organowej w naszym kościele wystąpił Arkadiusz Popławski.

W dniach 14-15 października 2015 r. gościliśmy w naszym kościele symbole ŚDM.

13 października 2015 r. w Centrum idei „Ku Demokracji” przy ul. Rycerskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego szkołom: V Liceum Ogólnokształcącemu, Technikum Mechaniczno-Elektrycznemu i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1, wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Podczas uroczystości obecni byli córka rotmistrza Pani Zofia Pilecka-Optułowicz, wnuczka Pani Dorota Optułowicz-McQuiad, prezes IPN Pan Łukasz Kamiński, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Pan Krzysztof Chojniak oraz Przewodniczący Rady Miasta Pan Marian Błaszczyński, a także dyrektorzy piotrkowskich szkół i emerytowani nauczyciele naszej placówki, uczniowie i rodzice. Niezwykłe wydarzenie rozpoczęła msza święta, którą koncelebrowali księża piotrkowskich parafii na czele z ks. Mariuszem Jersakiem Rektorem Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Po uroczystym nabożeństwie, w obecności wszystkich zaproszonych gości oraz społeczności uczniów, nauczycieli i dyrekcji ZSP nr 1, nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru przez przewodniczącego Rady Rodziców na ręce Pana dyrektora Bogusława Łukaszewskiego, który wręczył go uczniom. Następnie przedstawiciele Rady Rodziców, uczniów i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie po którym odbyła się prezentacja nowego sztandaru. Wielu wzruszeń i przeżyć dostarczył zaproszonym gościom program poetycko-muzyczny poświęcony wielkiemu Człowiekowi i niezwykłemu Bohaterowi walki o wolną Polskę, który swą niezłomną postawą wciąż uczy młode pokolenia jak godnie umierać za Ojczyznę. Ważnym i szczególnym momentem, który na zawsze wpisze się do kart historii naszej szkoły było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Niezwykła postać rotmistrza Witolda Pileckiego stanowi dla naszej społeczności wzór do naśladowania najcenniejszych wartości: patriotyzmu, honoru, bohaterstwa i szacunku dla drugiego człowieka. Dla nas to ogromny zaszczyt i wyróżnienie przyjąć imię Witolda Pileckiego. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim pragną złożyć serdeczne podziękowania Wszystkim Uczestnikom uroczystości za uświetnienie swoją obecnością tego niezwykłego wydarzenia. Red. Żaneta Cypel i Jolanta Zielonka

W poniedziałek 12 października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie wolontariuszy ŚDM. Było to spotkanie przygotowujące do przyjęcia symboli ŚDM w Piotrkowie (w dniach 14 i 15 października br.) oraz do Nocy Świętych zaplanowanej na 31 października, którą chcemy również przeżyć jako kolejny krok duchowego przygotowania na lipcowe wydarzenia. W programie były m. in. Msza Święta, warsztaty teatralne i muzyczne, małe co nieco.

09.10.2015 r. w Kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie formacyjne dla katechetów ze szkół podstawowych z Rejonu Piotrkowskiego. Po modlitwie różańcowej i przerwie na kawę konferencję dla licznie zgromadzonych nauczycieli wygłosiła s. Bogumiła Kucharska. W wykładzie „Zarys rozwiązywania problemów relacji we współczesnej rodzinie” prelegentka poruszyła temat komunikacji i nawiązywania prawidłowych relacji w rodzinie. Szczegółowo omówiła istotę relacji symetrycznych i komplementarnych, odniosła się do sposobów wyrażania komunikatów w sposób werbalny i niewerbalny, przedstawiła znaczenie granic w podsystemach rodzinnych.

29 września 2015 r. na zaproszenie ks. Mariusza Jersaka, Rektora Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej, koordynatora przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w rejonie piotrkowskim oraz Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej i Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jerozolimskiej spotkali się wolontariusze ŚDM. Uczestnicy spotkania głośno czytali wybrane fragmenty z Księgi Mądrości Syracha. W trakcie spotkania ks. wicerektor Damian Stachera, Duszpasterz Młodzieży w dekanacie piotrkowskim, zapoznał zebranych z historią powstania Biblii Tysiąclecia, której pięćdziesiątą rocznicę wydania w tym roku obchodzimy. Na zakończenie można było obejrzeć wystawę prac uczniów piotrkowskich szkół „Biblia w rysunkach dzieci i młodzieży” oraz zapoznać się z ekspozycją „Biblia i książki o tematyce biblijnej w zbiorach MBP” wśród których można było obejrzeć egzemplarz Biblii wydany w 1700 r. Spotkanie zakończyło się Mszą św. o godz. 18:00 w Kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej.

20.09.2015 r. po kilku miesiącach prac konserwatorskich ponownie wróciliśmy do Domu naszej Matki Bożej Śnieżnej.

28.08.2015 - Mszy Świętej przewodniczył J. E. ks. bp Marek Marczak. Sesję wykładową "Rok Miłosierdzia Bożego w aplikacjach katechetycznych i duszpasterskich" poprowadził ks. dr Marcin Pietrzyk.

25–27 sierpnia 2015 r.

02.08.2015

Lipiec - wrzesień 2015

06.06.2015

04.06.2015

13 maja 2015

W piątek 17 kwietnia w kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie katechetów z rejonu piotrkowskiego. Po Mszy świętej, w czasie której homilię wygłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Jarosław Pater, nastąpiła adoracja, a po niej złożono życzenia. Skupienie zakończyło się agapą. Głównym tematem spotkania była potrzeba modlitwy w intencji prac synodalnych oraz konieczność dawania świadectwa w swoim środowisku. W czasie homilii ks. Jarosław Pater przypomniał katechetom, że Pan Bóg ich wybrał, aby powierzyć im ważne zadanie. Mają nie tylko nauczać, ale przede wszystkim być świadkami zmartwychwstałego Chrystusa. Wielu z nich skutecznie zachęca innych nauczycieli do modlitwy za pracowników szkoły i uczniów. Homilia wzbudzała pragnienie wsłuchiwania się w szept własnego serca, które podpowie, jakiego konkretnego świadectwa oczekuje Pan Bóg. W drugiej części kazania ksiądz Pater szeroko nawiązał do mającego się odbyć w Rzymie w dniach od 5 do 19 października III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wypowiedział się na temat rodziny, która będzie przedmiotem obrad synodu. W dzisiejszym świecie spotyka się ona z wieloma problemami, a jej wartość bywa często podważana. Zapomina się, jak ważną odgrywa rolę. Kościół pragnie pomagać małżonkom i dzieciom, dlatego prosi wiernych o duchowe wsparcie. Wtedy praca biskupów przyniesie dobre owoce. W czasie adoracji katecheci zwracając się z ufnością do Pana Jezusa, Matki Bożej i świętego Józefa włączyli się w modlitwę papieża Franciszka. Powierzyli Panu Bogu rodziny i prosili Ducha Świętego o pomoc w pracach synodu. Pod koniec spotkania wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Mariusz Jersak wraz z katechetami złożył ks. Paterowi imieninowe życzenia. Ks. dyrektor przyjął również gratulacje, ponieważ we wtorek 14 kwietnia został mianowany Kanonikiem Gremialnym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej.

Po zakończeniu prac konserwatorsko-restauratorskich rzeźba Dobrego Pasterza powróciła do naszej świątyni. Prace wykonała firma ARSMIRONIA MAGDALENA KWIATKOWSKA. We wtorek 31 marca 2015 r. podczas Rekolekcji Ostatniej Szansy ks. prałat dr Jarosław Pater dokonał poświęcenia odnowionej figury.

14 marca 2015 r. odbył się kolejny Dzień Formacyjny w DCE. Na temat "Jak pomóc dziecku być dzieckiem?" mówił ks. Łukasz Tarnawski oraz zaproszeni goście: Justyna i Jarek oraz Ewa i Michał.

W poniedziałek 9 marca 2015 r. o godz. 10:00 w Kościele Akademickim Panien Dominikanek odbył się etap rejonowy (Rejon Piotrkowski) IX Konkursu wiedzy biblijnej dla klas IV-VI szkoły podstawowej nt. Ewangelii św. Marka.

06.03.2015 - ...dla katechetów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Rejonu Piotrkowskiego. Prelegentem była s. dr Elżbieta Sozańska.

Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Ewy Ciszewskiej-Bombskiej, ofiarowane naszej Wspólnocie.

W sobotę 24 stycznia 2015 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Centrum Idei Ku Demokracji odbył się warsztat na temat Efektywny dialog wychowawczy na katechezie. Zajęcia poprowadziła p. Maria Brzostowska z Wydawnictwa Św. Wojciecha.

W minioną sobotę 24 stycznia 2015 r. przeprowadzona została konferencja turystyczna zorganizowana przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Michała Rawity Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki uprzejmości księdza rektora Mariusza Jersaka, spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej CENTRUM IDEI KU DEMOKRACJI. Adresowane było ono do nauczycieli, a także do opiekunów dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w propagowaniu turystyki i krajoznawstwa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele piotrkowskich Szkół Podstawowych: Nr 13 i Nr 16 oraz z Gimnazjum Nr 5. Liczną grupę stanowili nauczyciele szkół z terenu powiatu piotrkowskiego reprezentujący Gimnazjum w Rozprzy, Zespół Szkolno Gimnazjalny w Woli Krzysztoporskiej, Szkołę Podstawową w Przygłowie, a także LUKS "GRYF" Bujny. Program spotkania obejmował podsumowanie działalności turystycznej piotrkowskiego Oddziału PTTK w rok 2014 oraz zapoznanie z propozycjami działań na rok 2015. Grzegorz Ząbecki - opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego (SKKT) działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piotrkowie Trybunalskim, zapoznał słuchaczy z rolą turystyki w kształceniu dzieci i młodzieży. Zachęcał do zdobywania odznak turystycznych i krajoznawczych, a także przedstawił wartości płynące z funkcjonowania Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych. Omówione zostały również zasady ich powoływania i funkcjonowania. W przerwie spotkania uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wybranymi aspektami działalności CENTRUM IDEI KU DEMOKRACJI, obejrzeć wystawę Roberta Klisia pt.: "Fotografia Modern Piktorialna". Po przerwie kawowej i kuluarowych rozmowach nastąpiła dyskusja, której efektem było wypracowanie nowych, atrakcyjnych form propagowania krajoznawstwa i turystyki jako form aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Pojawiły się też propozycje zacieśnienia współpracy między przedstawicielami obydwu środowisk polegające m.in. na organizacji wspólnych przedsięwzięć na zasadach partnerstwa. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali pakiety, które pozwolą z pewnością na zapoznanie się z rolą krajoznawstwa w szkole, bogatą, ponad stuletnią historią piotrkowskiego Oddziału PTTK, atrakcjami turystycznymi Województwa Łódzkiego, a także ofertą turystyczną i krajoznawczą Oddziału na rok 2015.

Pasterka w Kościele Akademickim...

Wigilia Wigilii w naszym Kościele

W piątek 12 grudnia 2014 r. odbyło się kolejne skupienie katechetów Archidiecezji Łódzkiej Rejonu Piotrkowskiego. Spotkaniu przewodniczył ks. prałat Jarosław Pater, Dyrektor Wydziału Katechetycznego. Prelekcję na temat „Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1982-1984” wygłosił Grzegorz Wróbel, Kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W piątek 14 listopada 2014 r. w Centrum Idei Ku Demokracji odbyło się spotkanie Katechetów Gimnazjów Archidiecezji Łódzkiej Rejonu Piotrkowskiego. Tematyka spotkania poświęcona była przygotowaniu młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. W Kościele Akademickim skupienie rozpoczęło się nabożeństwem i modlitwą za zmarłych, które odprawił ks. rektor Mariusz Jersak. Następnie po przerwie kawowej w sali konferencyjnej Centrum Idei odbyła się sesja wykładowa, w której udział wzięli m. in. Przewodniczący Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Łódzkiej ks. dr Jarosław Pater, Wiceprzewodniczący Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Łódzkiej ks. dr Marcin Wojtasik oraz Wiceprzewodniczący Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Łódzkiej ks. Mariusz Jersak. Wykład na temat „Przygotowanie w parafii do bierzmowania” poprowadził ks. Marcin Majda.

31.10.2014 - W wigilię Wszystkich Świętych w Kościele Akademickim Panien Dominikanek miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy młodych pod nazwą „Noc Świętych” odbyła się uroczysta gala zatytułowana „Po śladach świętych spotykamy Jezusa. Plejada gwiazd”, podczas której młodzież piotrkowskich szkół nominowała ośmiu świętych i błogosławionych XX wieku, których można a nawet powinno się naśladować. Z fanfarami i oprawą przypominającą rozdanie prestiżowych nagród, kolejne nominacje wręczali piotrkowscy kapłani, siostry zakonne, katecheci, świeccy. Nominowani: 1. Sekretarka roku 2014 – Św. Siostra Faustyna Kowalska 2. Pomoc ubogim – Bł. Matka Teresa z Kalkuty 3. Najlepszy student – Bł. Pier Giorgio Frassati 4. Oddać życie za drugiego człowieka – Św. Gianna Beretta Molla 5. Męczennik Prawdy – Bł. Ksiądz Jerzy Popiełuszko 6. Oddanie do końca życia Jezusowi – Bł. Chiara Luce Badano 7. Wielki Człowiek – Św. Jan Paweł II Papież 8. Ksiądz Harcerz – Bł. Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski Młodzi artyści w naturalny i prosty sposób zaprezentowali i przybliżyli uczestnikom sylwetki bohaterów wieczoru. „Gala Świętych”, muzyka, śpiew, wspólna zabawa działy się na dziedzińcu. Tam było około 200 wiernych. Nieco później w świątyni była możliwość adoracji Pana Jezusa, konferencja prowadzona przez ks. rektora Mariusza Jersaka oraz cicha modlitwa, ta wypowiedziana przez usta, ale zwłaszcza ta kierowana sercem. Największe wzruszenie wywołał jednak sakrament pojednania. W różnych miejscach kościoła i klasztoru, w tymczasowo zaaranżowanych konfesjonałach, na rozmowę z Panem Bogiem ustawiały się kolejki młodych. To bardzo piękne, gdy po wielu latach wędrówki po bezdrożach oni wracają na właściwą drogę. Po udzieleniu komunii świętej i błogosławieństwie wspólną agapą zakończyło się tegoroczne spotkanie. Ogromne podziękowanie dla wszystkich organizatorów: Sióstr Dominikanek, piotrkowskich kapłanów, katechetów a przede wszystkim cudownej młodzieży, która zdała egzamin celująco.

W piątek 17 października 2014 r. w naszym kościele odbył się kolejny koncert w ramach Piotrkowskiej Jesieni Organowej. Wystąpili: Karolina Urbaniak – skrzypce i Michał Daleszczyk – organy.

W piątek 17 października 2014 r. w Centrum Idei Ku Demokracji przy naszym kościele akademickim odbyło się kolejne spotkanie i warsztaty dla katechetów Archidiecezji Łódzkiej Rejonu Piotrkowskiego.

15 października 2014 roku w Katolickiej Niepublicznej Dwujęzycznej Szkole Podstawowej przy ul. Stronczyńskiego 1 w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się niecodzienna uroczystość. Uczniowie klasy pierwszej przeżyli uroczystość ślubowania. My, Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Sióstr Dominikanek im. bł. S. Julii Rodzińskiej w Piotrkowie Trybunalskim uroczyście ślubujemy: - Wiernie trwać przy Bogu i strzec wiary katolickiej. Ślubujemy! - Kochać Ojczyznę, dla niej się uczyć i pracować. Ślubujemy! - Kierować się w życiu mądrością Ewangelii oraz naśladować naszą patronkę bł. S. Julię Rodzińską. Ślubujemy! - Wyrabiać w sobie silna wolę, koleżeństwo, pracowitość, odwagę i mówienie prawdy. Ślubujemy! - Lata nauki w pełni wykorzystać, by stać się mądrym i dobrym człowiekiem. Ślubujemy - Strzec sztandaru i dobrego imienia szkoły. Ślubujemy! Tak nam dopomóż Bóg! Zanim dokonali tego aktu w Krainie Śpiewu, Mądrości i Sprawności wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Po ślubowaniu zostali pasowani na uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej pochodnią św. Dominika, aby zapalali ogniem Bożej miłości cały świat. Następnie otrzymali słodkie upominki. Uroczystość została zakończona modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem.

Podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci...

...oraz podczas Mszy Świętej akademickiej

04.10.2014 to pierwszy w historii Dominikańskiego Centrum Edukacyjnego dzień formacyjny dla uczniów, wychowawców, rodziców i przyjaciół. Dorośli z zainteresowaniem pochylili się nad koniecznością zadbania o katolickie wychowanie dzieci. A jeśli będzie ono także dominikańskie to umocni ich ducha i wzbogaci intelekt. Dzieci w czasie pracy warsztatowej poznawały symbole logo przedszkola i szkoły, wykonały różaniec i obiecały modlitwę za swoich rodziców. Uczniowie realizujący obowiązek szkolny poza szkołą z radością pochyliły się nad programem swojej grupy wiekowej. Na zakończenie dzieci i dorośli wspólnie modlili się na Eucharystii i nabożeństwie różańcowym.

25.09.2014 r. po kilku miesiącach prac konserwatorskich wróciliśmy do Domu naszej Matki Bożej Śnieżnej.

14 września 2014 r. podczas Mszy Świętej o godz. 20:00 homilię wygłosił O. Leon Knabit OSB, który gościnnie przebywał w naszej Wspólnocie.

13 września 2014 r. Centrum Idei Ku Demokracji stało się miejscem szczególnego wydarzenia. W ramach międzynarodowego festiwalu „Partnerskie muzykowanie”, który w tym roku świętuje swoją VIII już edycję, muzycy z zaprzyjaźnionych miast – Mikkeli w Finlandii, Velenje w Słowenii, Esslingen w Niemczech oraz Mołodeczno na Białorusi dali wspólny koncert. Towarzyszyła im reprezentacja z Piotrkowa – duet akordeonowy Two Old Boys w składzie – Daniel Baranowski, Wojciech Jędrzejec. Repertuar koncertu zaspokoił różnorodne gusta. W jego programie publiczność znalazła utwory od klasyki po rozrywkę, prezentacje solowe, zespołowe, instrumentalne oraz wokalne.

07.09.2014 podczas Mszy Świętej Akademickiej o godz. 20:00 zainaugurowała swoją działalność schola "Młodzi Dominikanie". Dziękujemy Siostrom Dominikankom: Idzie, Oliwii i Emmie za przygotowanie młodzieży oraz czynny udział.

Maryja - Królowa Wniebowzięta. "Ona pierwsza osiągnęła zbawienie", ponieważ jako Ta, która w pełni należała do Chrystusa, została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Dziś radujemy się tą wielką prawdą wiary. To jest spełnienie obietnicy zbawienia - cały człowiek, tak jak został stworzony przez Boga, przechodzi do pełnego i ostatecznego wymiaru życia. To jest chrześcijańska nadzieja - po ziemskiej wędrówce będziemy uczestniczyli w pełni chwały zmartwychwstania. Maryja, Matka Boga i nasza, raduje się już wieczną chwałą i szczęściem.

03.08.2014 - Wykonawcą koncertu był Michał Daleszczyk absolwent prestiżowej Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku. Tegoroczny maturzysta II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Organista kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

03.08.2014 - Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa dra Ireneusza Pękalskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej, z udziałem Chóru II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Gdy Jezus przemawiał do tłumu, jakaś kobieta głośno zawołała do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, które ssałeś. Lecz On rzekł: Owszem, ale również błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je. (Łk 11,27-28)

03.08.2014 - Sześcioosobowa piotrkowska grupa poetycko-muzyczna działająca od 8 lat wystąpiła z repertuarem piosenek wprowadzających w nastrój pogodnych wakacji i lirycznych wspomnień. Podstawą utworów zespołu są niebanalne, poetyckie teksty i gitarowe brzmienie.

03.08.2014 - szkice studentek i absolwentek Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zainspirowane Zespołem Klasztornym Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

25.07.2014 (piątek) warsztaty teatralne dla młodzieży poprowadził Marcin Januszkiewicz – aktor warszawskiego Teatru Studio, absolwent II LO w Piotrkowie Tryb. Marcin Januszkiewicz, wystąpił w Opolu w koncercie debiutów odnosząc duży sukces medialny. Jako pierwszy mężczyzna w historii wygrał konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej". Jest także laureatem "Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu” oraz 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

06.07.2014

Największe przeboje polskiej sceny muzycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki SimaRe w Piotrkowie Trybunalskim - 26.06.2014

„Moc w słabości, czyli Bóg widzi inaczej” o. Adam Szustak OP - 21.06.2014

10.05.2014

20.05.2014

17.05.2014

22.05.2014

31.05.2014

25.05.2014

24.05.2014

10.05.2014

08.05.2014

06.04.2014 - uczestnicy zajęć emisji głosu MOK, zespół Let's Sing, chór z par. św. Alberta Chmielowskiego

21.03.2014 - fot. Dariusz Śmigielski

„Świętość i grzech w Kościele” o. dr Michał Mrozek OP - 22.03.2014

04.03.2014 - W Ostatkowy Wieczór odbył się koncert pt. „PODRÓŻ PRZYGÓD PEŁNA” w wykonaniu zespołu „Przygoda p.l.” [tj. po latach] z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim

"Chwytaj dzień i nie marnuj nocy. Sztuka zdobywania i tracenia" o. Wojciech Jędrzejewski OP - 22.02.2014

9-28 lutego 2014

"Dlaczego chrześcijaństwo jest wyjątkowe? Refleksje na temat teologii Wcielenia" o. Adam Wyszyński OP. 25.01.2014

„Koncertu Kolęd i Pastorałek z Przesłaniem na Nowy Rok” 07.01.2014 r.

28.12.2013-1.01.2014

Spektakl teatralny w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych 30.11.2013

6-22 grudnia 2013 r.

Dzisiaj jest

poniedziałek,
14 czerwca 2021

(165. dzień roku)

Liturgia Słowa

Przyjaciele Oblubieńca

Galerie CiKD

SERDECZNIE ZAPRASZAMY:
poniedziałki, środy
i soboty nieczynne
wtorki i czwartki 16:00 - 18:00
piątki 11:00 - 13:00
niedziele 10:00 - 13:00
Wejście od Placu Kościuszki

CiKD

Chór "Coro Desico"

Szkoła i Przedszkole

Archidiecezja Łódzka

Episkopat

Watykan

Wyszukiwanie